Na co zbieramy pieniądze?

NA CO ZBIERAMY PIENIĄDZE?

  • Szkolenia dla wolontariuszy z udzielania pierwszej pomocy oraz w zakresie ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, wraz z nabyciem uprawnień do pracy jako służba informacyjna na imprezach sportowych. [dowiedz się więcej]
  • Program stypendialny dla młodych, uzdolnionych sportowców, których talent ma rozbłysnąć podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020. [dowiedz się więcej]

PROGRAM UPOWSZECHNIANIA WOLONTARIATU SPORTOWEGO

Trudno wyobrazić sobie dziś dużą imprezę sportową bez wolontariuszy. Niezwykle ważną rolę odgrywają zwłaszcza podczas biegów ulicznych, triathlonów, wyścigów kolarskich i innych wydarzeń o charakterze masowym. To oni obsługują zawodników w biurze zawodów, pomagają na trasie wyścigu, wieszają medale na szyi. Wykonują ogromną liczbę zadań, budują też atmosferę wielkiego sportowego święta. Fundacja Miasta Sportu w partnerstwie z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy chce zająć się promocją wolontariatu sportowego i pracowniczego w Polsce.

Założenia programu w 2016 roku:

1. Wyłonienie grupy 50 liderów wolontariatu sportowego;
2. Przeszkolenie grupy 500 wolontariuszy w zakresie udzielania pierwszej pomocy oraz w zakresie ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych wraz z nabyciem uprawnień do pracy jako służba informacyjna na imprezach sportowych i innych; 
3. Promocja wolontariatu sportowego wśród pracowników firm.

Projekt będzie realizowany w 3 etapach. W pierwszym etapie ogłoszona zostanie rekrutacja uczestników projektu (500 osób). Zainteresowane osoby muszą mieć ukończone 18 lat. Rekrutacja rozpocznie się w pierwszym kwartale 2016 roku za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie internetowej Fundacji Miasta Sportu (www.fundacjamiastasportu.pl).

Uczestnicy zakwalifikowani do programu odbędą szkolenie weekendowe w ośrodku Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w miejscowości Szadowo Młyn. Szkolenie będzie obejmowało m.in.:
    - kurs udzielania pierwszej pomocy wg wytycznych American Heart Association,
    - zajęcia integracyjne i survivalowe,
    - zajęcia z kreowania postaw lidera,
    - kurs pracownika służb informacyjnych na imprezach masowych,
    - zajęcia z marketingu sportowego i organizacji imprez.

Odbycie tych szkoleń udokumentowane zostanie stosownymi certyfikatami, które dla wielu mogą się okazać dodatkowym atutem podczas poszukiwania pracy.

Spośród uczestników programu wyłonieni zostaną następnie Liderzy Wolontariatu Sportowego (50 osób). Osoby zakwalifikowane do tego etapu przejdą kolejny kurs przygotowujący ich do zarządzania większymi zespołami wolontariuszy podczas imprez sportowych. Trwający 3 dni kurs w ośrodku w Szadowie Młyn będzie obejmował następujące zagadnienia:
    - komunikacja w grupie,
    - gry i zabawy integracyjne,
    - budowanie zespołu,
    - prowadzenie grupy,
    - współpraca z centrum dowodzenia,
    - orientacja w trudnym terenie,
    - kierowanie akcją ratunkową (porządkową),
    - organizacja czasu wolnego,
    - zasady działania służb medycznych i porządkowych podczas imprez masowych,
    - bezpieczeństwo i odpowiedzialność w czasie wykonywanych zadań.


PROGRAM STYPENDIALNY – MULTISPORT TEAM TOKIO 2020

Wraz z naszymi partnerami i donatorami zamierzamy uruchomić od stycznia 2016 roku specjalny program stypendialny dla młodych, uzdolnionych sportowców, których talent ma rozbłysnąć podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020, a szczyt formy ma przypaść na Igrzyska Olimpijskie w 2024 roku.

Wierzymy, że nasza wiedza i doświadczenie mogą komuś pomóc w rozwoju kariery sportowej. Naszym stypendystom zaoferujemy nie tylko wsparcie trenerskie i finansowe, ale również obsługę marketingową i PR.

Założenia programu:

Sportowcy, którzy wejdą w skład Multisport Team Tokio 2020 zostaną objęci 4-letnią opieką stypendialną, trenerską i marketingową. Jednak w połowie programu (po 2 latach) nastąpi weryfikacja – ocena postępów zawodnika zarówno w sferze sportowej, jak i osobistej. W tym momencie współpraca może zostać zawieszona lub kontynuowana. 

Zasadnicza różnica w naszym podejściu polega na przekonaniu, że dom buduje się od fundamentów, a nie od dachu. Uważamy, że błędem, szczególnie w odniesieniu do młodych zawodników, jest przekazywanie im pieniędzy wprost na konto, gdyż nie potrafią umiejętnie ich wykorzystać. Mówiąc wprost, zwykle je "przejadają" lub trwonią.

Znacznie lepszym pomysłem wydaje się danie takim zawodnikom wędki. Tą wędką ma być zespół ekspertów, którzy umiejętnie pokierują karierą zawodnika. Jeśli on tę szansę wykorzysta, to pieniądze z czasem także się pojawią.

Dlatego budując strukturę wydatków takiego teamu w pierwszej kolejności postawimy na zatrudnienie utytułowanego trenera i team managera.

Zadaniem skautów/trenerów koordynatorów byłoby wyszukiwanie kandydatów do teamu. Wytypowanych kandydatów będziemy gruntownie badali, również pod kątem motywacji i predyspozycji psychicznych, stąd w teamie psycholog sportowy. Dopiero w przypadku zakwalifikowania zawodnika do teamu, skauci będą otrzymywali wynagrodzenie w postaci success fee, a dotychczasowi trenerzy/kluby ekwiwalent za wyszkolenie.

Team ma liczyć od 4 do 10 zawodników (w zależności od naszych możliwości finansowych). Zawodnik wchodzący do teamu będzie miał zagwarantowaną:
- opiekę trenerską, w tym sfinansowanie lub dofinansowanie 2-3 obozów klimatycznych z Janem Rehulą [dowiedz się więcej];
- opiekę menadżerską, obejmującą również organizację wyjazdów na zawody, reprezentowanie zawodnika wobec potencjalnych sponsorów etc.;
- opiekę marketingową i PR;
- opiekę psychologa sportowego;
- opiekę medyczną;
- wsparcie sprzętowe (skala uzależniona od pozyskanych sponsorów i/lub środków finansowych).

Ponadto do podziału pomiędzy wszystkich zawodników teamu będzie pewna pula pieniędzy, dzielona proporcjonalnie do osiąganych sukcesów tzn. wycenione będą np. medale Mistrzostw Polski, Europy czy świata, jak i wysokie, punktowane miejsca w zawodach ETU/ITU.

Dopiero w przypadku osiągnięcia wysokiego poziomu sportowego (wejście w ranking olimpijski) możliwe będzie wypłacanie zawodnikowi comiesięcznego stypendium. 

Kandydatami do wejścia do teamu mają być wyłącznie zawodnicy w wieku juniora starszego (19 lat) lub młodsi.  REKRUTACJA DO TEAMU ROZPOCZNIE SIĘ W STYCZNIU 2016!

Poznaj Multisport Team Tokio 2020:

Head coach – Jan Rehula
Brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Sydney (2000) w triathlonie, aktualnie trener zajmujący się wysokiej klasy zawodnikami, który pracował z kadrami juniorskimi w Europie, Korei i Australii. Jego podopiecznym był m.in. Simon Whitfield, złoty medalista IO w Sydney i srebrny z IO w Pekinie.

Team Manager – Zbigniew Łasica
Absolwent warszawskiej AWF, od najmłodszych lat związany ze sportem. Instruktor pływania, żeglarstwa i motorowodniactwa. Członek AZS-AWF Warszawa, współpracownik Akademii Triathlonu. Założyciel biura podróży Noble Concierge, współwłaściciel biura podróży Sporturismo, które obsługuje m.in. Herbalife IRONMAN 70.3 Gdynia czy Polski Związek Triathlonu.

Psycholog sportowy - Wojciech Herra 
Z wykształcenia psycholog, specjalista z zakresu Psychologii Organizacji i Zarządzania. Absolwent podyplomowego Studium Zarządzania Zasobami Ludzkimi oraz Szkoły Trenerów Biznesu organizowanej przez Pracownię TROP i Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Aktualnie doktorant wydziału psychologii SWPS w Warszawie - prowadzi badania nad wpływem osobowości handlowca na skuteczność sprzedaży dla obecnych i nowych klientów.

PR, Marketing&Sponsoring  Manager – Michał Drelich
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Dyrektor Zarządzający w agencji marketingu sportowego Sport Evolution.