SAY NO TO RACISM - Organizatorzy biegów przeciwko rasizmowi

15.01.2018

ONICO Gdynia Półmaraton wspólnie z innymi organizatorami biegów w Polsce rozpoczynają kampanię SAY NO TO RACISM. Akcję wspierają znani sportowcy: Iwona Bernardelli (Lewandowska), Robert Korzeniowski i Yared Shegumo. 

SAY NO TO RACISM

ORGANIZATORZY BIEGÓW PRZECIWKO RASIZMOWI

Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec zachowań rasistowskich i ksenofobicznych wymierzonych w czarnoskórych biegaczy uczestniczących w imprezach biegowych w naszym kraju.

W ostatnim czasie z narastającym niepokojem obserwujemy powtarzające się komentarze pod adresem czarnoskórych biegaczy, które mają przekaz jawnie rasistowski. Takie komentarze pojawiają się na forach internetowych, w komentarzach pod artykułami prasowymi i na fanpage'ach wielu polskich biegów.

Jesteśmy przekonani, że biegacze to w zdecydowanej większości ludzie otwarci i tolerancyjni. Biegi uliczne to spektakularna manifestacja radości i zdrowego stylu życia. Mogą w nich brać udział wszyscy bez względu na płeć, wiek, narodowość czy kolor skóry. A biegacze są wspaniałą, pozytywną i przede wszystkim globalną społecznością.

Biegacze z Afryki byli, są i będą na naszych biegach mile widziani. Cenimy ich nie tylko za wysoki poziom sportowy, ale także za radość, jaką czerpią z biegania. Szanujemy i doceniamy ich wysiłek i determinację. Cieszymy się, gdy wygrywają i wspieramy w chwilach słabości.

Naszą wspólną odpowiedzialnością – organizatorów, biegaczy oraz kibiców jest zadbanie, by czarnoskórzy biegacze czuli się w naszym kraju i na naszych biegach mile widziani i bezpieczni.

Zwracamy się do całej społeczności biegowej w Polsce, by szybko i stanowczo reagować i potępiać wszelkie zachowania o charakterze rasistowskim i ksenofobicznym. Nie bądźmy obojętni i nie pozwólmy, by ktokolwiek kwestionował czyjeś prawo do uczestnictwa w polskich biegach z powodu pochodzenia lub koloru skóry.

Podpisano:

Michał Drelich - Dyrektor Onico Gdynia Półmaraton
Łukasz Miadziołko - Dyrektor PKO Poznań Maraton
Wojciech Gęstwa - Dyrektor PKO Wrocław Maraton
Henryk Paskal - Dyrektor Półmaraton Philipsa Piła
Bogusław Mamiński - Dyrektor Biegnij Warszawo
Grzegorz Kuczyński - Dyrektor PKO Białystok Półmaraton
Marek Tronina - Dyrektor Maraton Warszawski
Krzysztof Kowal - Dyrektor PZU Cracovia Maraton
Stanisław Lenkiewicz - Dyrektor Maraton Dębno