Impreza społecznie zaangażowana

22.02.2019

Gdynia Półmaraton to nie tylko wielkie wydarzenie sportowe. Impreza ma także ciekawy wymiar społeczny. W organizację Gdynia Półmaratonu będzie zaangażowanych niemal 600 wolontariuszy. Zawodników będą wspierać także uczniowie gdyńskich szkół w ramach konkursu Mistrz Kibicowania.

17 marca na ulicę Gdyni wybiegnie kilka tysięcy biegaczy z ponad 30 krajów świata. Nad bezpieczeństwem i komfortem zawodników będzie czuwać ponad 1000 osób, w tym służby mundurowe. Szczególną rolę na imprezie pełnią wolontariusze.

- Dziś trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek dużą imprezę sportową bez wolontariuszy – mówi Anna Okrój, Prezes Fundacji Miasta Sportu, która odpowiada za rekrutację wolontariuszy na Gdynia Półmaraton. – Wolontariusze pracują w biurze zawodów, na starcie i mecie zawodów, na punktach odświeżania, w depozycie i wielu innych miejscach. Robią to wszystko bezinteresownie i z uśmiechem na twarzy – dodaje.

Organizatorzy Gdynia Półmaratonu wraz z Fundacją Miasta Sportu realizują wspólnie program upowszechniania wolontariatu sportowego. Z datków od uczestników imprezy organizowane są m.in. szkolenia dla wolontariuszy z zasad udzielania pierwszej pomocy. Z przekazanych przez zawodników środków udało się już przeszkolić kilkadziesiąt osób.

Rekrutacja wolontariuszy do Gdynia Półmaratonu nadal jest otwarta. Wszyscy zainteresowani mogą się rejestrować poprzez stronę www.gdyniapolmaraton.pl. Informacje są dostępne w zakładce dla wolontariuszy. Aby zostać wolontariuszem na Gdynia Półmaratonie trzeba mieć ukończone co najmniej 13 lat.

- Młodsze dzieci zachęcamy gorąco do udziału w konkursie Mistrz Kibicowania – mówi Ewa Paciorek, rzecznik prasowy Gdynia Półmaratonu. – Gwarantujemy świetną zabawę, okazję do realizacji nawet najbardziej zwariowanych i kreatywnych pomysłów wsparcia dla naszych zawodników oraz, oczywiście, atrakcyjne nagrody o łącznej wartości 10 tysięcy złotych – dodaje.

Zgłoszenia do konkursu Mistrz Kibicowania są przyjmowane do 27 lutego. Każdy z 10 finalistów otrzyma dofinansowanie w wysokości 1000 złotych na realizację swojego punktu kibicowania.

Gdynia Półmaraton wraz z imprezami towarzyszącymi odbędzie się w dniach 15-17 marca 2019 r. Na listach startowych jest już ponad 6 600 zawodników z kilkudziesięciu krajów świata. W ramach imprez towarzyszących zaplanowane są także biegi dla dzieci i młodzieży oraz Bieg Gwiazd LA, a także Fit Living Expo w Gdynia Arenie. 

Mistrzostwa Świata w półmaratonie (IAAF World Half Marathon Championships) odbędą się w Gdyni w dniach 27-29 marca 2020 roku.